Tõu ajalugu

Pilt kodulehelt Kenzo the Hovawart
- Klikka pildile!
Hovawart, tõlkes hoovivalvur, on vana saksa tõug, keda saksa parunid kasutasid ja aretasid usaldusväärse valvekoerana, karja, losside ja farmide valvurina. Esmakordselt mainitakse hovawardi tõugu koeri keskaja saksa kroonikates aastal 1274, kus nimetatakse “hofwart”i kui aristokraatlikku valvekoera. Seega on hovawart väga vana koeratüüp, kelle aretamisel tänapäevaseks koeratõuks on oluline Kurt F. König’i, Alwin Buschi, J.A.Beckersi ja Theo Grabi töö. K.F.König otsustas taastada selle tõu kirjelduste ja joonistuste põhjal. Ta otsis pärast Esimest Maailmasõda Saksamaal üles koerad, kes sarnanesid kirjeldustele ja koos mõnede teiste aretajatega ristas neid hovawarte ja sama tüüpi koeri saksa lambakoerte, ungari kuvaszide, newfoundlandi koerte,  leonbergerite, berni mäestikukoerte ja aafrika jahikoertega.

Esimene pesakond registreeriti Saksamaal 1922. aastal. Hovawardid on eriti rohkesti levinud Saksamaal ja Soomes, ka mujal Euroopas, USA’s ja Venemaal leidub neid koeri arvukalt. 

Eestisse toodi esimene hovawart 1997. aastal Soomest ning teine 2001. aastal samuti Soomest. Aastatel 2004 kuni 2019 on Eestis sündinud 12 pesakonda, koeri on sisse toodud Soomest, Saksamaalt, Poolast ja Tšehhist, Rootsist, Lätist ja Slovakkiast. 2019.aasta juuli seisuga on Eestis 104 hovawarti.