Tervis

Hovawardid elavad hinnanguliselt 11-13-aastaseks (üksikud kuni 16-aastaseks)

Hovawart on keskmise suurusega, suhteliselt terve tõug ja võrreldes teiste sama suurusega tõukoertega esineb probleeme harva. Siiski võib esineda puusa-ja küünarliigese düsplaasiat (HD ja ED), mille vastu võideldakse aretuseelse kontrollimisega.
Õigeaegselt avastatud muutused liigeste arengus annavad paremad ravivõimalused ja võimaluse ennetada osteoartroosi teket liigestes.
Muutused puusaliigestes on nähtavad ja diagnoositavad juba 3-3,5 kuu vanuselt. Kõige täpsema ja ülevaatlikuma pildi puusaliigestest saab 3 aasta vanuselt.
Aretuslik düsplaasia uuring tehakse 18.elukuul.
Esmased muutused küünarliigese düsplaasia avaldumisel tekivad 3,5-4 elukuul.
Loe lisaks…
Liigeste arengus on siiski väga oluline ka kutsika toit ja elurežiim, seega on väga olulised tasakaalustatud toidulaud ja eale vastavad tegevusalad ning kasvatajapoolsed nõuanded.

Lisaks liigeste haigusnähtudele võib esineda:

HÜPOTÜREOOSI (kilpnäärme alatalitlust).
Lemmikloomade kilpnäärme haigused on samad kui inimestel.
Hüpotüreoos tähendab seda , et kilpnääre ei tooda piisavalt hormoone, mis on organismile vajalikud ainevahetuseks, kasvuks ja arenguks. Sümptomite tõsidus sõltub muu hulgas sellest, kui palju on hormooni tootmine juba piiratud ja hormoonivaegus on edenenud. Kilpnäärme alatalitlus mõjutab kogu organismi ja aeglustab seda.
Kilpnäärme alatalitlusele võivad viidata: kaalu tõus vaatamata samale toidukogusele, väsimus, karvastiku hõrenemine, kehatemperatuuri langus, bakterite või pärmi põhjustatud sagedased kõrvapõletikud ja nahainfektsioonid, temperatuuritundlikkus.
Kilpnäärme alatalitluse diagnoosib loomaarst mõõtes veres kilpnäärmehormooni türoksiini ja otsustab asendusravi üle.

KATARAKTI (ehk hallkae)
Mitte kõik kataraktid ei ole pärilikud, see võib tekkida ka traumade korral või ainevahetushaiguste tagajärjel.
Katarakt on üks väheseid pärilikke silmahaigusi, mida saab ravida. Raviks on läätse läbipaistmatu eesmise osa eemaldamine ja läätse kapslisse implantaadi paigaldamine.
Soovitatav silmade uuring iga kahe (2) aasta järel.

DEGENERATIIVSET MÜELOPAATIAT (DM)
Pärilik progresseeruv seljaaju haigus, mis võib avalduda iga tõugu ja ka tõuta koeral vanemas eas ning mille tunnuseks on esmalt tagajäsemete koordinatsioonihäired ehk ataksia, mis algab vahel ühest, vahel mõlemast jalast, ning väljendub ebakindlas komberdavas kõnnis või tagajalgade lohistamises või jätab mulje artriidist.
Hiljem tekib tagakeha nõrkus, koer ei suuda enam seista. Seejärel tekib tagakeha halvatus, mis levib ajapikku üha kõrgemale ning lõpeb alati surmaga, mis saabub enamasti hingamisseisaku tagajärjel.
DM on geneetiliselt edasi kanduv haigus. 
DM haiguskalduvust on võimalik välja selgitada geenitestiga.

RASVAST ADENIITI (Sebaceous adenitis).
Autoimmuunne haigus, mida on leitud mõnedel koeratõugudel, sealhulgas hovawartidel. Seda iseloomustab põletik ja järgnev rasunäärmete hävinemine. Rasvane adeniit ei ole ravitav, kuid sümptomeid saab leevendada intensiivse ravi abil. Antud haigus on senini koertel aladiagnoositud. Hovawartide rasunäärme adeniidi geneetilisi riskifaktoreid uuritakse, eesmärk on sobiva geneetilise testi väljatöötamine.

Kutsika vanematele ja esivanematele tehtud terviseuuringute kohta küsi pesakonna kasvatajalt!


Sügava ja kitsa rinnakorviga koertel võib esineda maokeerdu.
Mis on MAOKEERD?
Maokeeru (inglise keeles gastric dilatatsion volvulus ehk GDV) põhjustab enamasti suurte toidukoguste tõttu mao laienemine, kus toit ja maos asuv gaas ei saa väljuda. Kuna toimub mao laienemine, siis rõhk maole suureneb. Lisaks mao laienemisele võib toimuda ka mao keerdumine ümber oma telje ning selline seisund on loomale eluohtlik.
Maolaiendit ja -keerdu võivad tekitada ka võõrkehad maos(kivi, käbi, mänguasjatükk).
Maokeeru ohtu võivad aidata vähendada korrektsed söömisviisid ( päevane toidunorm jagada 2-3 söögikorra peale kindlatel kellaaegadel, mitte toita vahetult pärast jalutuskäiku/trenniskäiku, söömise ajal stressivaba ja rahulik keskkond, koer ei tohiks enne intensiivset treeningut vähemalt 6h süüa). Oluline on ka, et koeral oleks vesi alati kättesaadav, et ta ei ahmiks vett juues.
Paraku ei välista ka kõigi ettevaatusabinõuete järgimine maolaienemist ja -keerdu. Väga oluline on sümptomite äratundmine ning viivitamatu abi pakkumine.
Peamised maokeeru sümptomid viitavad kõhuvalule. Koer seisab otsese põhjuseta sellises asendis, mis viitab ebamugavustundele. Veel võib esineda kõhupiirkonna laienemist, nõrkust, apaatsust, hingeldamist, lõõtsutamist, ilastamist ning oksendamisliigutusi, kuid oksemasse koer ei pruugi väljutada. Ligi pooltel maokeeruga koertel esineb südame rütmihäireid, mis võivad ise muutuda eluohtlikuks. Võib tekkida äkiline joogijanu. Koer on rahutu, heidab sageli pikali ning vahetab asukohti. Igemed muutuvad kahvaturoosaks. Väga raskes seisundis loomal esineb nõrkus, nõrk pulss, teadvusekadu.
Abi saamiseks pöördu kindlasti kiiremas korras loomaarsti poole!

Lisaks

Kuna hovawartidele meeldib väga püherdada, tuleb tähelepanelik olla ja jälgida, et nahale ei tekiks infektsioone.

Tähelepanu tuleb pöörata ka vaimsele tervisele.
Kuna hovawart on loomult võõraste suhtes ettevaatlik, vajab ta kutsikana kindlasti sotsialiseerimist, et temast kasvaks tasakaalukas ja enesekindel koer.